Vzpomínka na sportovce, kteří se svobody nedočkali
Ladislav Doležal – všestranný sportovec, v letošním roce by se dožil 95 let.
Narodil se 18. dubna 1923 ve Velkém Meziříčí. Po absolvování měšťanské školy se v letech 1937–1940 vyučil strojnímu zámečnictví a automechanictví u Jindřicha Lišky v auto-moto-dílně ve Velkém Meziříčí. Hudebně se vzdělával a v roce 1933 se začal učit na housle v hudební škole Hlaholu, kterou tehdy vedl ředitel Maršál. Později hrával na jazz trubku a také rád zpíval. Po vyučení krátce pracoval u stavební firmy. V prosinci 1941 odešel jako automechanik do Prahy k Fiat servisu, jehož majitelem byl Rudolf Schroth, a zde působil do února 1942. V dubnu téhož roku nastoupil jako zámečník ve firmě Skodawerke Adamsthal, zde také hrával kopanou se škodováckým okřídleným šípem na dresu. Své působení zde ukončil v září 1944.
Tak jako řada vrstevníků ročníku 1923, nevyhnul se ani on totálnímu nasazení. V říjnu 1944 nastoupil jako řidič a zámečník v továrně Ostland chemische reinigungsbetriebe. Zde pracoval až do 9. 4. 1945.
Láďa byl sportovec tělem i duší. Vynikal zvláště jako útočník v kopané i v hokeji. Byl mistrem table-tenisu, lyžařským běžcem i skokanem. Dne 18. února 1940 získal plné uznání za účast a dokončení běhu na lyžích na 10 km. Byl to první závod pořádaný v Křižanově místním Sokolem. V té době mu bylo 17 let a jako dorostenec se 25. února 1940 umístil v závodě na 6 km na 2. místě v čase 26.32. min. Zvítězil Jiří Špaček a třetí byl Vlastík Milostný. Desátého března téhož roku vítězí v table-tenisovém turnaji. Bez porážky, nikým neohrožen se 17 vítězstvími s poměrem setů 34:5 získává titul přeborníka Velkého Meziříčí. V dalším roce 16. února 1941 v závodě ve skoku na přírodním můstku v zámecké rokli obsazuje 2. místo skoky 19, 17 a 15 metrů. Zvítězil Vlastimil Štipák delším skokem 20 metrů. Mimo soutěž nám již známý František Zajíček skoky 23, 21,5 a 21 metrů.
František Zajíček po více jak 30 letech, v roce 1973, na Láďu Doležala vzpomíná: „Když se skákalo v zámecké rokli na přírodním můstku, tak jsem obdivoval odvahu těch druhých lidí. Já jsem měl tehdy jako jediný skočky. Ostatní, kteří teprve druhou sezonu stojí na lyžích a dovolí si něco letět vzduchem bez patřičné výzbroje pro provádění skoků. Ještě tam taky závodil Láďa Doležal, byl to výborný fotbalista, střední útočník za Velké Meziříčí. Byl to houževnatý a zapálený kluk pro ty skoky." František Zajíček byl o 11 let starší, jako sdruženář SK Nové Město na Moravě v té době na klasických můstcích skákal až 45 metrů.
Láďa Doležal se zúčastnil 2. března 1941 závodu na 14 km kolem Velkého Meziříčí jako člen hlídky společně s Vlastíkem Milostným a Milanem Polákem. Tato hlídka zvítězila v čase 1:13:26 hod.
V období protektorátu vyrůstalo v našem městě mnoho mladých sportovců, mezi ně patřili i tři věrní kamarádi Láďa Doležal, Jarda Pospíchal (studující, narozen 10. 2. 1923) a Mirda Krejčí (automechanik, narozen 5. 6. 1923). Společně hrávali kopanou, Láďa jako střední útočník, Jarda křídlo a Mirda v obraně. Společně hrávali hokej, Láďa ve středu, Mirda a Jarda většinou v obraně. Společně snili o lepší budoucnosti a společně nabídli své služby v květnu 1945 k osvobození naší vlasti. Nebylo jim dopřáno, aby se dožili splnění těchto snů. Tak jak společně žili, tak společně v předvečer osvobození města nalezli smrt z rukou nacistických vrahů na břehu říčky Balinky.
Dne 4. března 1946 udělil prezident Republiky Československé Ladislavu Doležalovi, příslušníku skupiny „Tau" Československý válečný kříž 1939 in memoriam.
Děkuji rodině Doležalových za poskytnutí podkladů pro zpracování této vzpomínky.
Petr Zezula