45. sezóna na Fajtově kopci s použitím lyžařského vleku
...aneb jak se dostalo alpské lyžování do Velkého Meziříčí
Kdy a jak se začalo lyžovat v českých zemích a ve Velkém Meziříčí jsme se zeptali pana Petra Zezuly ze Ski klubu VM.
Zpráva Dr Frýdtjefa Nansena o expedici r. 1888 „ Grónskem na sněžnicích“ popsala tisíc let staré severské lyžování, kdy lyže vznikly ze sněžnic a používaly se v každodenním životě, při válečných taženích i při cestách za poznáním. Sportovním odvětvím se však lyžování stalo až v polovině 19. století zásluhou obyvatel norského kraje Telemarken. V Norsku se také konaly první lyžařské závody už v roce 1843 a v roce 1877 tam vzniká vůbec první lyžařský spolek na světě Christianina Skiklub.Do střední Evropy pronikl tento sport později – v devadesátých letech 19. století.
V Čechách se první lyže objevují 5.ledna 1887, tedy před 124. lety. Tehdy osmáctiletý student Josef Rössler – Ořovský, zdatný bruslař a veslař si nechává pražskou celnicí proclít zásilku z Norska. K původně objednaným bruslím je zaslána i nabídka dvou párů ski. Neznalost tohoto produktu je proclena jako dřevo prosté, nalakované. Již týž den je příjemce a jeho bratr vyzkoušejí na dvorku a večer, aby nevzbudili veřejné pohoršení na Václavském náměstí v Praze. Ještě v této zimě roku 1887 svoláván Rössler – Ořovský schůzi a na ni zakládá při Bruslařském závodním klubu „ Ski klub“. Jeho zásluhou i zásluhou dalších nadšenců byly lyže postupně povýšeny na prostředek vynikající zábavy, přinášející neopakovatelné zážitky, uspokojení a radost ze zdravého pobytu v překrásném prostředí. Počet zájemců o lyžování rychle stoupal a v roce 1903 byl založen „ Svaz lyžařů v Království Českém“. Lyžuje se všude, kde jsou k tomu jen trochu vhodné geografické a klimatické podmínky. Lyžování pevně zakotvuje i na Českomoravské vysočině.
Jako to tedy bylo u nás ve Velkém Meziříčí?
V roce 1889 byl ve Velkém Meziříčí založen první sportovní klub pod názvem Český klub velecipedistů. Mezi průkopníky – zakladateli se uvádí MUDr. Bruno Kučera. Ten v létě 1888 navštívil Švédsko, odtud přivezl obrázkové časopisy ve kterých členové klubu uviděli poprvé lyžaře. Ihned poslali dotaz na švédskou firmu Larsens Wabenforetning Kristiania. Odtud přišel velmi srdečný dopis a místo šesti párů objednaných lyží dvanáct, asi po 30 švédských korunách. Rovněž byl přiložený list s náčrty znázorňující různé fáze lyžařova pohybu. Zájem o lyžování ve Velkém Meziříčí vzrostl tak, že bylo třeba většího počtu lyží. A tu začal bednář Tomáš Řehořka vyrábět lyže z dýh a Titus Krška vázání, avšak ne pro zisk, nýbrž jen pro to, aby vyhověl novým pěstitelům tohoto krásného sportu. To je tedy jasné, že „ ski“ ve Velkém Meziříčí zavedli jako formu zimní přípravy členové Českého klubu velocipedistů. A kdy to vlastně bylo přesně? Jedinou zmínku vztahující se k velkomeziříčskému lyžování přináší časopis „ cyklistika“, ročník IX. z roku 1893, kdy v prvním čísle ( lednovém ) ve zprávě o činnosti Českého klubu velocipedistů se píše toto: „ jako v létě jízda na kole, tak i zimního času kluziště cyklistů, jich přátele a co hlavní, přítelkyně k sobě vábí – a což ty dlouhé sáňky jak lid u nás letos zavede „ski“ nazývá – jak ty bouří myslí naší mládeže.“
V dalším pokračování se zeptáme: „ Jak se ve Velké Meziříčí postupně měnily disciplíny – z běhu a skoku na sjezdové (alpské disciplíny). A jak to bylo s výstavbou prvního lyžařského vleku na Vysočině před 45. lety“.
Iva Horká